Szolgáltatásaink

Gyógytorna tevékenység

A gyógytorna egy olyan fizikai aktivitás, amely speciális gyakorlatokat foglal magában, melyek célja az izmok erősítése, az ízületek mozgékonyságának javítása és a testtartás javítása. Ez a tevékenység gyakran a rehabilitációs folyamat részeként

Mckenzie (gerincsérv kezelés) gyógytorna

Mckenzie gyógytorna egy speciális módszer, amelyet a gerincsérv kezelésére fejlesztettek ki. A gyógytorna célja, hogy enyhítsen a gerincsérv okozta fájdalmakat, javítsa a funkcióképességet és megelőzze a további sérüléseket


Szakterületeim: 


Fej-, nyak-, hát-, végtag-, és derékfájdalmak , izületi és izomfájdalmak kezelése

Hanyag testtartás, gerincferdűlés kezelése

Mckenzie vizsgálat és kezelés (nyaki és lumbális gerincsérv kezelés)

Sportsérülések kezelése

Kinezio Tape szalag felhelyezése

Baleset utáni rehabilitáció

Redcord kezelés –tehermentesített kezelés    (csak Tápiószelén )

Csípő vagy térd TEP beültetést követő gyógytorna

Vállsérülések ezelése

Gerincsérv mütétet követő gyógytorna

Manuálterápiás kezelés

Nyirokmasszázs

Kinetec Prima Plus Térdmozgató bérlése


Alagút szindroma- Mit várhat a gyógytornától

I

  • A fájdalom jelentős mértékben csökkenhet.
  • Az izomgyengeség enyhülhet, újra képes lesz tárgyakat megfogni.
  • Az izomerő növekedésével a járás is ismét könnyebbé válhat.
  • A zsibbadás kezelésről-kezelésre, fokozatosan csillapodhat.
  • Lehetséges, hogy a teljes bőrérzékelést visszanyerheti.


Bechterew-kór gyógytorna terápiája

A Bechterew-kór először éjszakai keresztcsonti fájdalommal jelentkezik és reggeli ízületi merevséggel jár. Az ízületekben heves gyulladást okoz, amely azok elcsontosodásához és komoly mozgáskorlátozottságához vezethet az érintett területen. Fontos a korai diagnózis, azonban a tünetek sokszor egyéb problémára is utalhatnak, így későn fedezik felt ezt a kórképet.

De mi is pontosan a Bechterew-kór és miért alakul ki? Mik lehetnek azok a megtévesztő tünetek? Hogyan segít ezen a betegségen a gyógytorna, és mi várható annak hiányában? Pontosan hogyan zajlik ez a terápia?

Mik a Bechterew-kór jellemző tünetei?

A tünetek fokozatosan (hónapok/1 év alatt) alakulnak ki és igen megtévesztőek lehetnek, emiatt a Bechterew-kór diagnózisa rendszerint évekkel később történik meg. Általánosságban elmondható, hogy a gerincoszlop alsó szakaszától indul, azaz a keresztcsontnál kezdődik, és fokozatosan halad felfelé. Az alábbiak utalhatnak a kórkép jelenlétére:

  • fájdalom a keresztcsont tájékán (jellemzően éjszaka vagy pihenéskor)
  • a keresztcsont fájdalma a lesugározhat a combokba
  • a gyulladás és a fájdalom érinthet más, nagy ízületeket is (például csípőízület, térd, boka, csukló, borda-szegycsont ízesülései)
  • reggeli ízületi merevség (mozgatásra általában mérséklődik)
  • a légző mozgás korlátozottsága (nehézlégzés) a mellkasi érintettség miatt
  • hátfájás, háti merevség
  • erős fáradtság, kimerültség
  • étvágytalanság
  • hőemelkedés
  • testsúlycsökkenés

A Bechterew-kór várható szövődményei gyógytorna hiányában

Gyógytorna kezelés nélkül a Bechterew-kór néhány hónap alatt előrehaladott állapotba kerülhet, az ízületek elcsontosodnak, emiatt pedig olyan fokú mozgásbeszűkülés jöhet létre, amely kényszertartást eredményez. A háti szakasz görbülete fokozódik, ezáltal a fej előre helyeződik, emiatt a nyaki szakasz mozgásai idővel korlátozódnak, kiváltképp a felfelé nézés. Ez nehezítheti a mindennapokat, például gondot jelenthet egy magasabb polcon lévő tárgy levétele.

Ha a csontosodási folyamatok lezajlottak, az már egy visszafordíthatatlan állapot, ezért fontos, hogy a gyógytorna a lehető legoptimálisabb helyzetben, minél korábban kezdődjön meg.

A gyógytorna módszerei Bechterew-kór esetén

A gyógytorna az egyik legtermészetesebb módszer a Bechterew-kór okozta tünetek enyhítésében. A fizioterápia célja, hogy megőrizzük a szövetek rugalmasságát, valamint erősítsük azokat az izmokat, amelyek helyes testtartásunkért felelnek. Így például a core izmokat, valamint a vállöv, lapocka, felső hát izmait erősítjük speciális feladatokkal. Emellett nagy hangsúlyt fektetetek a stretching (nyújtó) gyakorlatokra, amelyekkel segítjük megőrizni a szövetek rugalmasságát. Ez azért fontos, mert a feszes szövetek előre húzhatják a gerincet.

Reumatológiai eredete miatt kerülni kell a túl nagy megterhelést, például a versenysportot, vagy túl intenzív testmozgást, valamint a nagy súlyokkal való edzést (cross fit). A megfelelő intenzitás kialakításában segítségére lehet a gyógytornász.


Befagyott váll: Milyen eredményt várhat a gyógytornától?

  • A fájdalom az esetek többségében kezelésről-kezelésre jelentős mértékben csökken.
  • Akár az összes mozgást/mozgásirányt visszaszerezheti, így a vállát újra használhatja a hétköznapokban
  • A gyógytornász olyan életmód tanácsokkal látja el Önt, amelyek betartásával nem kell félnie egy újabb befagyott váll kialakulásától.
  • A váll körüli izomzat teherbíróbb lesz, így hamarabb visszatérhet kedvelt sportjához, hobbijához.

A befagyott váll tipikus tünetei közé tartozik a heves vállfájdalom, a kar nehezített mozgatása a merev vállízület miatt, illetve hogy nem tud az érintett oldalon aludni.

A befagyott váll lefolyását 4 fázisra különítjük el. Abban az esetben, ha a fájdalom főként nyugalomban vagy éjszaka jelentkezik, lehetséges, hogy Ön a Fájdalmas stádiumban van. Ha már nehézkesen mozgatja a karját, és főként a kifelé fordítás, illetve a kar megemelése okoz gondot, a Fagyási stádiumban jár. A harmadik stádiumban a fájdalom már nem annyira jellemző, a vállízület mozgástartományának csökkenése azonban komoly panaszt okoz, leginkább a kar kifelé forgatásakor. Az Oldódási fázisban minimális fájdalom mellett már kezdenek visszatérni a kar mozgásai, újra gond nélkül tudja például megemelni a kezét.

Minden egyes szakaszban fontos a fájdalom csillapítása, és a kar átmozgatása. A megelőzésben is a végtag teljes mozgatása a legjobb, amit tehet. Ügyeljen arra, hogy a feje fölé és emelje meg a kezét, ugyanis ebbe a mozgásirányba alakul ki leghamarabb a mozgásbeszűkülés.

Abban az esetben, ha már érzi, hogy a válla fáj, a karját pedig nehezen tudja megemelni, érdemes felkeresni egy szakképzett gyógytornászt. A terapeuta speciális, kötőszöveti lazító technikákkal segít enyhíteni a fájdalmat, és a vállízület mozgástartományát célzott gyakorlatokkal (nyújtással és izomerősítéssel) állítja helyre. Az ízület kimozgatása járhat némi fájdalommal, de lényeges szempont a tornák alatt, hogy Önnek ne fokozzuk a panaszát. Egy jó gyógytornásszal akár a befagyott váll későbbi stádiumai is elkerülhetőek.

Azonban, ha befagyott vállát nem kezelteti gyógytornásszal, sajnos a tünetei komolyabbra is fordulhatnak, mind a 4 stádiumon végigmehet, és előfordulhat, hogy már csak műtéttel lehet segíteni az Ön panaszán. Az operációt követő rehabilitációs időszakban azonban mindenképp gyógytornát fognak javasolni, hiszen ha a beavatkozás után szintén nem mozgatja a vállát, az egy újabb befagyott váll kialakulásához vezethet.

Csípőfájdalom: Milyen eredményt várhat a gyógytornától?

  • A fájdalom az esetek többségében csökken.
  • Könnyebb lesz a lépcsőzés, a leguggolás.
  • Javul a testtartása.
  • A terhelés egyenletesen eloszlik, így hosszabb sétákat is meg tud tenni.
  • Visszatérhet a könnyed, laza sportoláshoz.

Csípőízülete a combcsontja és a medence összeköttetését oldja meg. Mivel a gömbízületek közé tartozik, akár a váll, ezért igen mozgékony. Ennek az ízületnek köszönhetően az Ön combja minden irányba, körkörösen képes mozogni.

A csípőízület a medence oldalán lévő üregbe, a csípőízületi vápába illeszkedik, a stabilitás biztosításában a csípőizmok és a kötőszöveti szalagok is segítenek.

A szabad mozgásról a csípő izmai gondoskodnak. A combcsontját oldalirányban, előre és hátra, valamint befelé és kifelé fordítják, épp ahogyan szeretné. Ezek az izmok a legerősebbek közé tartoznak a testben, amire nagy szükség is van, tekintve a hatalmas igénybevételt. Az erejükből azonban könnyen veszíthetnek, különösen, ha a mozgáshiány, az ülőmunka, az edzetlenség miatt megrövidülnek, feszülnek, görcsösekké válnak.

A csípőfájdalmak oka általában a:

  • csípőízületek
  • csípőizmok
  • vagy a szalagok

sérüléséből, elváltozásaiból adódik, és a fájdalom nem ritkán kisugárzik a lágyékhajlatba, a combba, térdbe vagy akár deréktájba is.

Hátfájás

IA hátfájás az egyik leggyakoribb probléma, ami miatt sokan a munkából is kimaradhatnak. Nemcsak kellemetlen, hanem valóban megnehezítheti a mindennapokat, olyan egyszerű feladatokat is lehetetlenné tud tenni ugyanis, mint a cipőkötés, vagy akár az ülés. Hátterében gyakran izomhúzódás, becsípődés, vagy csonteredetű problémák állhatnak, amik azonban szerencsére hatékonyan és gyorsan csökkenthetők helyes testtartással és gyógytornával.

A hátfájás tipikus okai

Az alábbiakban részletezzük a hátfájás legjellemzőbb okait.

Ülőmunka

Sajnos a gerincproblémák egyik leggyakoribb kiváltóoka az ülőmunka végzése. Számítógép előtt ülve nemcsak a nyaki, hanem a deréktáji gerinc is kimagasló terhelésnek lehet kitéve. Ha hosszú időt töltünk ülő helyzetben, például munka közben, otthon a kanapén, vagy a fotelben, hajlamosak lehetünk előregörnyedni, ami a gerinc természetes görbületének változásához vezet. Ezt az izmok és csigolyák máshol igyekeznek kiegyensúlyozni, így tartós és fájdalmas problémák is kialakulhatnak.

Ha szeretné megelőzni ezeket, fontos, hogy kényelmes munkaállomást alakítson ki. Monitorát helyezze kicsit lejebb a szemmagasságánál, székét pedig tegye gerinc barátabbá deréktámasz segítségével. Az is segít, ha óránként öt-tíz percre feláll asztalától és nyújtó gyakorlatokkal átmozgatja az ülés során elernyedt izmait.

Stressz

A stresszt mindenki máshogy éli meg, az viszont a legtöbb esetben jellemző, hogy feszültebbnek érezzük magunkat a szokásosnál. Ez a feszültség a hát és váll izmaiban is jelentkezhet, ami hátfájáshoz vezethet. Elegendő testmozgással, egészséges életmóddal és megfelelő idő menedzsmenttel csökkenthető a stressz kialakulása, meditációval és nyugtató légzéstechnikákkal pedig enyhíthető a feszültség.

Ízületi kopás és idősödés

Az idővel sajnos a hátfájás gyakorisága és intenzitása is nőhet. Idős korban a csigolyákat elválasztó porckorongok könnyebben elveszíthetik rugalmasságukat, kopásuk pedig gerincsérv kialakulásához is vezethet. Az ízületi kopás fájdalommal kísért gyulladással járhat, ami gyógyszeres kezeléssel és gyógytornával is enyhíthető. Bizonyos esetekben, például a fájdalom akut szakaszában fontos a pihentetés, a megfelelő mozgásterápia azonban a legtöbb kezelési módban elengedhetetlen szerepet játszik az izmok és ízületek rugalmasságának és erősségének visszanyerésében.

A Te címed

Itt kezdődhet a szöveged. Kattints ide, és kezdheted is az írást. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem.

Készítsd el weboldaladat ingyen!