Panaszok

1.    Kéztő alagút szindroma

2.   Bechterew-kór

3.   Befagyott váll

4.   Boka és láb problémák

5.   Boka dagadás

6.   Bokatörés, ficam, rándulás

7.   Csipőfájdalom, csípőprotézis

8.   Hátfájdalmak

9.   Derékfájás

10.  Discopathia

11.   Gerincferdülés  (scoliosis)

12.  Gerincsérv

13.   Isiász gyógytorna

14.   Nyakfájdalom

15.   Lumbagó

16.   Sarkanytyú /sarokcsont kinővés

17.   Spondylosis

18.  Teniszkönyök

19.  Térdfájdalom / térdprotézis

20.  Vállfájdalom


1.   Kéztő alagút szindroma

Mivel leggyakrabban ezen a területen fordul elő az alagút szindróma, ezért sokan csak ezt a fajtáját ismerik. Más néven carpalis alagút szindrómának is nevezik.

A kéztőalagút az alkaron fut végig a tenyér oldalán, pontosan középen. Abban az esetben, ha itt alakul ki a betegség, kézközép ideg – amelynek feladata (a kisujjat kivéve) az ujjak mozgatása és a bőrérzékelés létrehozása – nyomódása miatt az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

az érintett kéz zsibbadása égető fájdalma, főként a hüvelyk, mutató és középső ujjban

érzéskiesés

a kéz gyengesége

fájdalom felsugározhat a hüvelyk vonalában az alkarba

súlyosabb esetben a kéz ügyetlensége, merevsége a hüvelykujj izomzatának sorvadása

Gyógytorna

Gyógytornával nem csak az alagút szindróma tünetei enyhíthetők, hanem akár a kiváltó ok is megszüntethető. Ez a konzervatív kezelési módszer egyfajta mozgásterápia, amely mechanikus energiát használ fel a test öngyógyító folyamatainak serkentése érdekében. Speciálisan az adott területet érintő nyújtó és erősítő gyógytorna gyakorlatok célzottan szüntetik meg az alagút szindróma hátterében álló okot.

A módszer biztosítja

  • a probléma gyors és hatékony kezelését,
  • a fájdalom csökkentését,
  • a zsibbadás mérséklését,
  • hozzájárul azizomzat rugalmasságához,
  • erősíti az izmokat,
  • valamint növeli az ízületek mobilitását.




2.   Bechterew kór 

A Bechterew-kór először éjszakai keresztcsonti fájdalommal jelentkezik és reggeli ízületi merevséggel jár. Az ízületekben heves gyulladást okoz, amely azok elcsontosodásához és komoly mozgáskorlátozottságához vezethet az érintett területen. Fontos a korai diagnózis, azonban a tünetek sokszor egyéb problémára is utalhatnak, így későn fedezik felt ezt a kórképet. 

Mi a Bechterew-kór?

A Bechterew-kór (más néven spondylitis ankylopoetica, rövidítve: SPA), leggyakrabban a gerinc ízületeit és a keresztcsontot érintő gyulladásos megbetegedés. Lényege, hogy az ízületek és a szalagok fokozatosan elcsontosodnak, hónapok - évek alatt úgynevezett "bambusznádgerinc" alakul ki, amely komoly mozgáskorlátozottsággal jár.

A Bechterew-kór kiváltó oka eddig még ismeretlen, azonban a genetikai hajlam és külső tényezők szerepet játszhatnak a kialakulásában. Egy HLA-B27 nevezetű antigén családi halmozódását figyelték meg, azonban ennek jelenléte nem minden esetben jelenti a betegség kialakulását. A kórkép gyakrabban fordul elő férfiaknál, és a népesség 3-4 százalékát érinti. 

A tünetek 20-45 éves korban jelentkezhetnek először, bár ma már ismeretes korai és időskori formája is.

Mik a Bechterew-kór jellemző tünetei?

A tünetek fokozatosan (hónapok  esetleg 1 év alatt) alakulnak ki és igen megtévesztőek lehetnek, emiatt a Bechterew-kór diagnózisa rendszerint évekkel később történik meg. Általánosságban elmondható, hogy a gerincoszlop alsó szakaszától indul, azaz a keresztcsontnál kezdődik, és fokozatosan halad felfelé. 

Az alábbiak utalhatnak a kórkép jelenlétére:

fájdalom a keresztcsont tájékán (jellemzően éjszaka vagy pihenéskor 

a keresztcsont fájdalma a lesugározhat a combokba

a gyulladás és a fájdalom érinthet más, nagy ízületeket is (például csípőízület, térd, boka, csukló, borda-szegycsont ízesülései)

reggeli ízületi merevség (mozgatásra általában mérséklődik)

a légző mozgás korlátozottsága (nehézlégzés) a mellkasi érintettség miatt

hátfájás, háti merevség

erős fáradtság, kimerültség

étvágytalanság

hőemelkedés

testsúlycsökkenés

A Bechterew-kór várható szövődményei gyógytorna hiányában

Gyógytorna kezelés nélkül a Bechterew-kór néhány hónap alatt előrehaladott állapotba kerülhet, az ízületek elcsontosodnak, emiatt pedig olyan fokú mozgásbeszűkülés jöhet létre, amely kényszertartást eredményez. A háti szakasz görbülete fokozódik, ezáltal a fej előre helyeződik, emiatt a nyaki szakasz mozgásai idővel korlátozódnak, kiváltképp a felfelé nézés. Ez nehezítheti a mindennapokat, például gondot jelenthet egy magasabb polcon lévő tárgy levétele.

Ha a csontosodási folyamatok lezajlottak, az már egy visszafordíthatatlan állapot, ezért fontos, hogy a gyógytorna a lehető legoptimálisabb helyzetben, minél korábban kezdődjön meg.

A gyógytorna kezelés Bechterew-kór esetén

A gyógytorna az egyik legtermészetesebb módszer a Bechterew-kór okozta tünetek enyhítésében. 

A fizioterápia célja, hogy megőrizzük a szövetek rugalmasságát, valamint erősítsük azokat az izmokat, amelyek helyes testtartásunkért felelnek. Így például a core izmokat, valamint a vállöv, lapocka, felső hát izmait erősítjük speciális feladatokkal. Emellett nagy hangsúlyt fektetünk a stretching (nyújtó) gyakorlatokra, amelyekkel segítjük megőrizni a szövetek rugalmasságát. Ez azért fontos, mert a feszes szövetek előre húzhatják a gerincet.

Érdemes előnyben részesíteni azokat a mozgásformákat, amelyek szimmetrikusan terhelik a testet, valamint sok nyújtózást tartalmaznak. Ilyen például a jóga és a pilates. Azonban mielőtt bármilyen testmozgásnak neki kezd Bechterew-kór diagnózisa esetén feltétlen konzultáljon  velem  arról, hogy mit és hogyan mozoghat annak érdekében, hogy a negatív következményeket elkerülje.

3.   Befagyott váll

A befagyott váll (latinul adhesiv capsulitis) a vállízületet érintő betegség. 

Fő tünete az ízület merevsége, a mozgástartomány beszűkülés és a nagyfokú fájdalom.

Az általános tünetek miatt nehéz elkülöníteni más, hasonló tüneteket produkáló kórképektől. A befagyott váll legtöbbször inkább gyűjtőfogalom a vállat érintő, különböző kórképekre. 

Befagyott váll szindróma esetén valójában a mozgásbeszűkülés hátterében nem áll fenn vállízületi vagy vállízület környéki krónikus folyamat, azaz betegség. Ha a vállízület mozgásai valamilyen trauma, műtét vagy betegség következtében szűkülnek be, akkor másodlagos befagyott vállról beszélünk.

A befagyott váll kialakulása és a hátterében zajló folyamatok lefolyása máig nem pontosan ismert. A különböző vizsgálatok és műtéti beavatkozások során megállapították, hogy az ízületi tok és a tok belső felületén elhelyezkedő hártya érintett leginkább.

A betegség kezdeti fázisában a gyulladásos folyamatok a meghatározóak, majd később az ízületi tok és a szalagok mozgása beszűkül (azaz kontraktúra jön létre).

Először 1934-ben Codman beszélt befagyott váll szindrómáról, melynek a kritériumai a következők:

Általában a tünetek lassan fejlődnekki és folyamatosan rosszabbodnak traumás előzmény nélkül.

 -    A fájdalom a felkar felső harmadába

 -    A beteg nem tud az érintett oldalán aludni.

 -    A beteg nem tudja a karját emelni és kifelé fordítani.

 -    A passzív és az aktív mozgások fájdalmasak, csökkentek.

 -    Általában a röntgen vizsgálat negatív.

 -    Erős fájdalom kíséri a betegséget.

Gyógytorna lehetőségek befagyott váll kezelésére

A befagyott váll szindróma kezelése függ a betegség folyamatának stádiumától, valamint a páciens egyéni képességeitől. Fontos az olyan gyakorlatok végzése, amelyek segítik a vállöv mozgástartomány növelését és csökkentik a fájdalmat. A fizioterápiás kezelések megfelelő bemelegítés és a különböző fájdalomcsillapító módszerek után javasoltak. A gyakorlatok helyes kivitelezésének elsajátításához ajánlott egy tapasztalt gyógytornászt felkeresni.

Fontos tudni azonban, hogy a terápia hatékonysága és a sikere azon múlik, hogy a páciens mennyi energiát fektet a rehabilitációba, a gyakorlatok helyes és rendszeres otthoni végzésébe.

Érdemes már a fájdalom első jelentkezését követően, gyengébb mértékű fájdalom esetén is lassan ám alaposan átmozgatni a vállízületet. A gyógytorna során alkalmazott speciális válltorna oki szintű megoldást kínál a befagyott váll kezelésére.

A gyógytorna során alkalmazott nyújtó gyakorlatok jótékony hatással vannak a megfeszült izmokra, segítségükkel az izmok ellazulnak, nem fogja érezni a görcsösséget a vállában, valamint helyreállítja a vállízület normál mozgástartományát is.

A nyújtó tornagyakorlatok mellett egy szakképzett gyógytornász a váll és a lapockastabilizálására is nagy hangsúlyt fektet a kezelések során. 

A gyógytorna gyakorlatokon kívül jól alkalmazhatóak a lágyrész technikák, masszázs kezelések.

A kezelések célja a mozgástartomány beszűkülés minimalizálása, fájdalomcsillapítás és a vállövi funkció fenntartása. Fontos a hétköznapi mozgásokat figyelembevevő mozgássor összeállítása.



4.  Boka és láb problémák

feltöltés alatt

5. Boka dagadás

                                                                         feltöltés alatt

6. Bokatörés, ficam, rándulás

A bokafájdalma ficam, rándulás következménye is lehet. Már-már hétköznapi sérülésekről beszélünk, amelyek edzés, séta közben is előfordulhatnak. Talán Önnek is éppen egy ilyen sérülés utóhatásaként fáj a bokája.

A rándulás során az ízületi a tok és a szalag megnyúlik, de még nem szakad el.

A ficamnál az ízületi tok komolyabban sérül, az ízületi fejet tartó ínszalagok részlegesen vagy teljesen elszakadnak.

Hogyan segít a gyógytorna a bokasérülésen

A rögzítési idő alatt keringésjavító gyakorlatokat végzek,majd fokozatosan aktív gyakorlatok, izomerősítő feladatok, proprioceptív (helyzetérzékelő), funkcionális tréning kerülnek bevezetésre. Kiegészítő terápiaként tape-inget és fascia terápiát alkalmazok

  A sarok és a hátsó lábszárizmok összeköttetésért felelős Achilles-ín gyulladása ugyancsak a boka fájdalmával járhat. Ha bemelegítés nélkül, edzetlenül vág bele a testmozgásba, majd megfeledkezik a levezető nyújtásról is, a túlterheléstől könnyen kialakulhat.

Hogyan segít a gyógytorna az Achilles-in gyulladáson

Fájdalom- és gyulladáscsillapítás után átmozgató – lazító – keringésfokozó gyakorlatokat adok a mozgásterjedelem javítására, majd célzott nyújtó, izomerősítő feladatokat, proprioceptív (helyzetérzékelő), funkcionális tréninget végzek

A porcállomány lassú leépülésével járó porckopás a többi ízületünkhez hasonlóan a bokaízületet sem kíméli. A járás miatt a boka fokozottan ki van téve a mindennapi terhelésnek. A porcok egyre vékonyabbá válnak, az ízületi tok kollagénrostjai szakadozottá válnak. A porcok így már nem képesek ellátni addigi feladatukat, azaz biztosítani a csontvégek súrlódás nélküli mozgását, egymáson való csúszását. A porckopás végállomása roppant fájdalmas, ilyenkor a csontvégek gyakorlatilag már összeérnek, lehetetlenné téve a fájdalommentes járást. A porckopás kezdeti fázisában a bokafájdalom még nem állandó, később már könnyen azzá válhat

Hogyan segít a gyógytorna a bokaízületi porckopáson

A fő cél itt a porckopás miatti mozgásbeszűkülés javítása és a mozgástartomány maximalizálása. Átmozgató, lazító gyakorlatokkal fokozzunk a porckopás körülötti rész vérellátását, és erősítjük a boka izmait is.

Ahogyan más ízületeinél, a porckopás az Ön bokája esetében is karöltve járhat az ízületi gyulladással. A boka fájdalmán kívül figyelmeztető külső jel lehet az ízület deformációja, megdagadása.

Hogyan  segít a gyógytorna a bokaízületi gyulladáson

Ilyenkor a legfontosabb, hogy a gyulladást lecsillapítsuk. Utána funkcionális gyakorlatokkal megkezdődhet a gyógytorna. Visszaállítjuk az izmok-ízületek statikai egyensúlyát, fokozzuk a terület keringését, lazítjuk, nyújtjuk és megerősítjük az izmokat.

  A rossz tartásra, azaz a gerinc természetes, S alakú görbületének megváltozására hajlamosak vagyunk úgy gondolni, mint kizárólag a gerincet érintő problémára. Pedig egyáltalán nem csak az Ön dereka vagy a háta bánhatja ezt. Komoly boka- és sarokfájdalomhoz vezethet a helytelen tartás. Ráadásul a túlterhelt bokában felgyorsulhat a porckopás folyamata

Hogyan segít a gyógytorna a helytelen tartás miatti bokafájdalmon

A bokafájdalom ebben az esetben csak tünet, amely rámutat a gerinc helytelen tartására. A részletes állapotfelmérés során kiderítjük, hogy a gerinc mely szakaszán alakult ki a helytelen tartás miatti statikai egyensúly felborulása és az okot célozzuk meg. Ennek hatására a tünet, a bokafájdalom is enyhülni fog.

Igen gyakori, hogy lúdtalp okozza a bokafájdalmakat. Ilyenkor a láb haránt- és hosszanti boltozata megváltozik, a talp belső része domborúvá válik. Ezzel pedig az egész tartás megváltozik, a boka is túlterhelődik, fájdalom alakul ki

Hogyan  segít a gyógytorna a lúdtalpon

Lúdtalp, harántsüllyedés esetén egy megfelelő cipő és lúdtalpbetét hosszútávon segíthet a láb boltozatának helyreállításában. Ezen kívül gyógytornász segítségével könnyedén megtanulhatóak azok a gyakorlatok, amelyek a lúdtalp miatti bokafájdalmakat enyhítik, idővel pedig teljesen el is mulaszthatják.

A boka elváltozásainak nagy része tehát műtét nélkül, fizioterápiával is sikerrel kezelhető. Annak megállapítása, hogy szükség van-e műtétre (vagy gipszre, egyéb rögzítésre) természetesen szakorvos feladata, különösen akkor, ha a bokafájdalom ficam, rándulás eredménye, vagy nagyon régóta fennáll. Ugyancsak orvos feladata a baleseti sérülések mielőbbi ellátása.

A sérülések utáni rehabilitációban és a porckopás okozta bokafájdalmak kezelésében felbecsülhetetlen szerepe van a személyre szabott konzervatív kezelésnek.

Különösen nagy jelentősége van ennek akkor, ha Ön bokasérülés után lábadozik. Azoknak az aránya, akik krónikus bokafájdalmat tapasztalnak egy sérülés után, 40% is lehet, még akkor is, ha a sérülést kezelték. Hosszú hetekig is eltarthat, míg újra terhelhetővé válik a bokája, nem árt, ha profi segítséget vesz igénybe.

Kiderítjük, hogy milyen ok áll bokafájdalma mögött és a tünetek helyett az okot kezeljük gyógytornával!

      

7.  Csípőfájdalom-  csípőprotézis

Csípőízülete a combcsontja és a medence összeköttetését oldja meg. Mivel a gömbízületek közé tartozik, akár a váll, ezért igen mozgékony. Ennek az ízületnek köszönhetően az Ön combja minden irányba, körkörösen képes mozogni.

A csípőízület a medence oldalán lévő üregbe, a csípőízületi vápába illeszkedik, a stabilitás biztosításában a csípőizmok és a kötőszöveti szalagok is segítenek.

A szabad mozgásról a csípő izmai gondoskodnak. A combcsontját oldalirányban, előre és hátra, valamint befelé és kifelé fordítják, épp ahogyan szeretné. Ezek az izmok a legerősebbek közé tartoznak a testben, amire nagy szükség is van, tekintve a hatalmas igénybevételt. Az erejükből azonban könnyen veszíthetnek, különösen, ha a mozgáshiány, az ülőmunka, az edzetlenség miatt megrövidülnek, feszülnek, görcsösekké válnak.

A csípőfájdalmak oka általában a

-           csípőízületek

-           csípőizmok

-           vagy a szalagok

sérüléséből, elváltozásaiból adódik, és a fájdalom nem ritkán kisugárzik a lágyékhajlatba, a combba, térdbe vagy akár deréktájba is.

Ahogyan az Ön szervezete valamennyi ízülete, úgy a csípőízületet védő porc is sérülékeny, ki van téve a korral járó elkerülhetetlen kopásnak. A porcok külső része egy kollagénből álló rostos ízületi tok, belül egy nagy víztartalmú, kocsonyás mag található. Már a húszas éveiben elkezdődhet a porcok lassú leépülése. Anyagcseréjük lassul, kiszáradnak, nem nyújtanak kellő védelmet. Végül már semmi sem védi a csontokat, az ízületi folyadék jelentette védelem nélkül a csontvégek gyakorlatilag egymáson mozognak. Nincs, ami az erőhatást csillapítsa – ez a porckopás végállomása, ilyenkor már csak a csípőprotézis segít.

A porckopás létrejöttében az egyéni hajlam, a genetikai örökség is szerepet játszik. A csípőjének ráadásul van egy komoly hátránya a többi ízülethez képest: Az Ön egész felsőteste súlyát viselnie kell. Képzelje csak el, mekkora erő nehezedik rá járás, futás, ugrálás közben. Ennek ellenére nagyon teherbíró.

A porcok korral járó lassú elhasználódása azonban jelentősen csökkentheti a csípő mozgásterjedelmét, ízületi merevség lép fel, fájdalmas lesz minden lépés.

Hogyan segít a gyógytorna a csípőkopáson

Gyógytornával először tehermentesített helyzetben kezdjük "bemozgatni" a csípőízületet ezzel fokozatosan visszaadva mozgásszabadságát. Az ismétlődő gyakorlatok hatására az ízületi tok egy kenőanyagot kezd termelni, ami olyan, akár a gépolaj a műszereknél, bekeni a porcfelszínt, ezáltal gördülékenyebbé, szabadabbá és fájdalmatlanabbá teszi a mozgást. Emellett a megrövidült, befeszült, görcsös izmokat nyújtjuk, az elgyengült, erejüket vesztett izomcsoportokat pedig megedzzük. Így helyreáll a megfelelő izomegyensúly a csípőízület szabad mozgásához és egyre teherbíróbbá válik újra.

Csípőizületi gyulladás

A porcok leépülésével összefüggő krónikus ízületi gyulladás (osteoarthritis) is fokozottan érintheti a csípőízületet, a kialakulás kockázata idősebb korban, a nőknél gyakoribb. A csípőízületi gyulladás egyik oka lehet a változó korral járó hormonális átalakulás. 50 fölötti nőknél gyakran tapasztalunk csípőfájdalmat, aminek hátterében a csípőízület mozgásbeszűkülése áll.

Hogyan segít a gyógytorna a csípőizületi gyulladáson

Amennyiben az akut gyulladás már valamennyit enyhült, fokozatos, óvatos mozgatással és terheléssel elkezdjük újra aktivizálni az ízületet. A periodikus mozgás hatására meginduló kenőanyag termelés itt is segíti a gördülékeny elmozdulást és emellett javítja a porcok anyagcseréjét.

Ön minél fiatalabb, annál nagyobb az esélye, hogy csípőfájdalmát a csípő izmainak megerőltetése, vagy a szalagok húzódása okozza. Ilyen sérüléshez nem kell feltétlenül baleset, elég egy bemelegítés nélküli edzés, egy meggondolatlan emelés, de nagyon gyakran pont az edzetlenség az oka a túlerőltetésnek.

Hogyan segít a gyógytorna a csípő sérülésén

Ebben az esetben a legfontosabb, hogy helyreállítsuk a különböző csípőizmok helyes egyensúlyát, az ún. izombalansz-ot. A kontraktúrára, görcsösségre hajlamos izmokat nyújtsuk, az elgyengült, funkciójukat vesztett izmokat megerősítsük. Az izomegyensúly megteremtésével az ízület újra eléri maximális teljesítőképességét.

A csípőízület jellegénél fogva mozgásra termett, az egész napos ülőmunka (nem beszélve a közben átélt stresszről) érthető módon megviseli. Az aktivitás segít megőrizni az izmok, szalagok, ízületek, kisízületek normál anyagcseréjét, védettebbé teszi őket a sérülésekkel szemben.

Hogyan  segít a gyógytorna az ülőmunka miatti csípőfájáson

A célunk ekkor az ülőmunka során szintén felborult izomegyensúly helyreállítása, az ülő pozícióban megrövidülő izmok stertching-je valamint a legfontosabb, a megfelelő, korrigált testhelyzet kialakítása és megtanítása a páciens számára. Mivel a napi 8-10 órás munkanap a legtöbbünk számára ülő helyzetet jelent, ezért kulcsfontosságú még átbeszélni a megfelelő, ergonomikus pozíció kialakításának lehetőségeit az adott helyzetben (deréktámasz, szék magassága, háttámla dőlésszöge, monitor, klaviatúra elhelyezése, asztalmagasság stb.)

A testünk egy komplex rendszer, amelyben minden mindennel összefügg.

Az esetek jelentős részében a csípőnk azért fáj, mert a mindennapi életünk során olyan hibás tartást szokunk meg, amely túlterheli csípő izmait, beszűkíti, fájdalmassá teszi az ízületek mozgásait. A testünk fájdalommal jelzi, hogy felborult a természetes statikai helyzet.

A többi esetben általában a sérülés  és műtét utáni korlátozott használatból ered a csípőfájdalom. Mindkét eset hatékonyan kezelhető, célirányos, egyénre szabott terápiával, oly módon, hogy a tünetek helyett a fájdalom okát vesszük célba.

Kiderítjük, hogy milyen ok áll csípőfájdalma mögött és a tünetek helyett az okot kezeljük gyógytornával!


8.  Hátfájdalmak

A hátfájás az egyik leggyakoribb probléma, ami miatt sokan a munkából is kimaradhatnak. Nemcsak kellemetlen, hanem valóban megnehezítheti a mindennapokat, olyan egyszerű feladatokat is lehetetlenné tud tenni ugyanis, mint a cipőkötés, vagy akár az ülés. Hátterében gyakran izomhúzódás, becsípődés, vagy csonteredetű problémák állhatnak, amik azonban szerencsére hatékonyan és gyorsan csökkenthetők helyes testtartással és gyógytornával.

     A hátfájás tipikus okai

Ülőmunka

Sajnos a gerincproblémák egyik leggyakoribb kiváltóoka az ülőmunka végzése. Számítógép előtt ülve nemcsak a nyaki, hanem a deréktáji gerinc is kimagasló terhelésnek lehet kitéve. Ha hosszú időt töltünk ülő helyzetben, például munka közben, otthon a kanapén, vagy a fotelben, hajlamosak lehetünk előregörnyedni, ami a gerinc természetes görbületének változásához vezet. Ezt az izmok és csigolyák máshol igyekeznek kiegyensúlyozni, így tartós és fájdalmas problémák is kialakulhatnak.

Ha szeretné megelőzni ezeket, fontos, hogy kényelmes munkaállomást alakítson ki. Monitorát helyezze kicsit lejebb a szemmagasságánál, székét pedig tegye gerinc barátabbá deréktámasz segítségével. Az is segít, ha óránként öt-tíz percre feláll asztalától és nyújtó gyakorlatokkal átmozgatja az ülés során elernyedt izmait.

       Stressz

A stresszt mindenki máshogy éli meg, az viszont a legtöbb esetben jellemző, hogy feszültebbnek érezzük magunkat a szokásosnál. Ez a feszültség a hát és váll izmaiban is jelentkezhet, ami hátfájáshoz vezethet. Elegendő testmozgással, egészséges életmóddal és megfelelő idő menedzsmenttel csökkenthető a stressz kialakulása, meditációval és nyugtató légzéstechnikákkal pedig enyhíthető a feszültség.

Ízületi kopás és idősödés

Az idővel sajnos a hátfájás gyakorisága és intenzitása is nőhet. Idős korban a csigolyákat elválasztó porckorongok könnyebben elveszíthetik rugalmasságukat, kopásuk pedig gerincsérv kialakulásához is vezethet. Az ízületi kopás fájdalommal kísért gyulladással járhat, ami gyógyszeres kezeléssel és gyógytornával is enyhíthető. Bizonyos esetekben, például a fájdalom akut szakaszában fontos a pihentetés, a megfelelő mozgásterápia azonban a legtöbb kezelési módban elengedhetetlen szerepet játszik az izmok és ízületek rugalmasságának és erősségének visszanyerésében.

Hátfájás kezelése gyógytornával

Gyógytorna segítségével nemcsak megelőzhető, hanem hatékonyan kezelhető is a hátfájás. A mozgásterápia hatásával a rossz pozícióba került, vagy elgyengült izmok megerősíthetők, így az egészséges testtartás visszaállítható. Mivel a legtöbb hátfájást csont-, vagy izom eredetű probléma okozza, a megfelelő gyógytorna gyakorlatokkal hatékonyan orvosolható. Akár már tíz alkalom teljes gyógyulást hozhat, ha pedig ezután is figyel az izmai rendszeres átmozgatására, akár végleg is megszabadulhat a fájdalomtól.

A gyógytorna abban az esetben is fontos összetevője a kezelésnek, ha a hátfájást betegség okozza. A gerincferdülés, isiász, de még a porckorongsérv is gyógyítható a megfelelő mozgásterápiával. Minden esetben fontos azonban a probléma időben történő diagnózisa, súlyos esetben ugyanis akár műtéti beavatkozásra is sor kerülhet.

Ne várjon addig, amíg nagy lesz a baj! Előzze meg, vagy csökkentse a hátfájást gyógytorna segítségével akár otthonról is. A különleges helyzetre való tekintettel videós gyógytornára is van lehetőség, így saját otthonában is sokat tehet gerince egészségéért.

Fáj a háta? Kérjen időpontot és segítek! 

9. Derékfájás

                                                                        feltöltés alatt

10. Discopathia

                                                                feltőltés alatt

11. Gerincferdülés  (scoliosis)

                                                feltöltés alatt

12.  Gerincsérv

Gerincünk csontos vázát a csigolyák adják. Stabilitását a szalagok és a rajta tapadó izmok tónusa, mozgékonyságát pedig a csigolyatestek között található porckorongok biztosítják.

A csigolyatestek és porckorongok mögött található a minden oldalról csontosan határolt gerincsatorna, melyben található a gerincvelő. Ebből indulnak ki az ideggyökök két oldalra a csigolyák közötti kis üregeken keresztül. Szerteágazva idegszálakra behálózzák egész testünket. Felelősek a bőr érzékeléséért, az izmok működéséért.

Hazánkban a gerincsérv a 2. leggyakrabban előforduló betegségcsoport.  Az évek során egyre növekszik előfordulási gyakorisága a mozgásszegény és ülő életmódnak köszönhetően.

Szerkezetüket tekintve két részből állnak.

    -       egy belső, nagy folyadék tartalmú zselés, kocsonyás anyagból,

    -       és az ezt körülvevő rostos gyűrűkből.

Feladatuk:

    -       fenntartják a csigolyák között lévő távolságot,

    -       rugalmasak, mondhatni gerincünk "lengéscsillapítói", mivel szerepük van járás közben a testünkre ható rezgések csillapításában is,

    -       mozgásukkal biztosítják hajlékonyságunkat, mivel követik a gerinc mozgását.

Élettani működésük:

Természetükből adódóan rossz a tápanyagellátottságuk, ezért az diffúzióval történik. Ehhez mozgásra és az abból következő nyomásváltozásokra van szükség.

Terheléskor kiszivárog belőlük a folyadék, még fekvésben visszatöltődik. Ez a folyadékáramlás biztosítja táplálásukat és ez szükséges ahhoz, hogy megmaradjon a külső erőkkel szembeni ellenállásuk.

A gerincsérv vagy porckorongsérv kialakulása egy folyamat. Nem egyik pillanatról a másikra történik, ezért lényeges odafigyelni gerincünk védelmére, a helyes testtartástól kezdve a megfelelően kivitelezett gyakorlatokon át a komolyabb edzésig!

Idővel a természetes öregedési folyamatoknak köszönhetően a porckorongok is elkezdenek kopni, degenerálódni. A belső mag veszít vízmennyiségéből, kiszárad, csökken a rugalmassága, ellaposodik. A korong külső rostos rétegei is belülről kifele fokozatosan beszakadoznak. Ez még önmagában nem okoz fájdalmat, mert itt középen alig van érzőideg végződés. Ám kifele haladva a legkülső fal fele, már vannak, így képesek gerincsérvet okozni, fájdalmat generálni.

Ezek a szakadások nagymértékben (80%-ban), hátrafele és hátrafele-oldalra történnek, mert ez a porckorong leggyengébb része. Ezért is kell vigyáznunk a sok előrehajlással és a helytelen hosszan tartó üléssel.

-       Az egyoldalú terhelés hosszabb ideig fennállása, vagy a hirtelen ilyen irányú mozdulatok ismétlődése miatt a külső, rostos gyűrűk egyre inkább berepednek, beszakadnak. Ebbe az irányba a belső kocsonyás állomány elkezd előboltosulni (protrusio), nyomva egyre inkább kifele a falat.

-       Amikor már a rostos réteg legkülső fala is teljesen átszakad és a belső állomány benyomul a gerinccsatornába, az a gerincsérv / porckorongsérv, latin nevén discus hernia.

Hogy a gerincsérv milyen tüneteket okoz, több tényezőtől függ.

 -       Egyrészt attól, hogy gerincünk melyik szakaszán történt. Lokalizációjukat tekintve így kialakulhat a derékban, nyakban, legritkább esetben a háti szakaszon.

 -        Másrészt, hogy a gerincsérv milyen környező szövetet, idegi képletet milyen mértékben irritál:

 -        Ez lehet a csigolyatestek és porckorongok mögött lévő gerinccsatornában futó gerincvelő, mely két oldali tüneteket okoz,

 -        vagy épp oldalt a csigolyalyukakon kilépő egyoldali panaszokat okozó ideggyök

Minden ideg felelős egy bőrterület érzőellátottságáért, illetve a hozzá tartozó izmok működéséért. Ha irritáció éri, vagy nyomás alá kerül, kialakulhat érzészavar, reflex zavar, bizsergés, zsibbadás, izomgyengeség, súlyosabb esetben izombénulás is.

A porckorongok biztosítják gerincünk hajlékonyságát és követik a csigolyák mozgását. Ha az élettani görbületünk megváltozik akár egy testhelyzet vagy mozgás során, azt minden "követi". A csigolyák egyik fele közelebb kerül egymáshoz, a porckorongok pedig amerre helyük van, tehát ellentétes irányba csúsznak, mint egy szappan.

Bizonyos külső rostjaik megnyúlnak, melyek ennek egy ideig ellenállnak, de a szöveti fáradás következtében elgyengülnek, beszakadnak. Egy idő után elég ilyenkor már csak egy rossz mozdulat, emelés, mely miatt teljesen kiszakad, a belső kocsonyás rész pedig kitüremkedik.

Ez az oka annak, hogy valójában a gerincsérv kialakulása egy folyamat. A sok ülés, görnyedés és fejlehajtás miatt mindezek 80°-ban hátrafele, vagy hátrafele-oldalra történnek.

Az emberi test mozgásra hivatott. Ez keni az ízületeket, javítja a porckorongok táplálását, a folyadékáramlást, az idegek állapotát. Gerincünk egyik legnagyobb ellensége a statikus testhelyzet, a hosszabb ülés, állás, főleg, ha az nem helyes pozícióban történik.

A gerincsérv további okai közé sorolható a nehéz súly emelése, vagy a gyakori emelés, a tartós vagy gyakori előrehajlás és fordulás, ami nagy terhelést jelent a derékra nézve.

Nyak esetén a fej hosszabb ideig tartó előrehajtása okozhat panaszokat, ami az okostelefonok megjelenésével egyre gyakoribb jelenség.

A gerincsérv kialakulásához hozzájárulhatnak genetikai okok, az időskor, traumás történések, sportsérülések, gerinccsatorna szűkület. De még ide sorolhatjuk a túlsúlyt is, hisz a hasi elhízás megterhelheti az ágyéki szakaszt, és felgyorsíthatja annak kopását.

Az emberi gerinc oldalról nézve nem egyenes, hanem kettős "S" alakú. Ez azt jelenti, hogy normál helyzetben, azaz élettanilag a nyaki szakaszunk homorú, a hátunk domború, a derékszakaszunk megint csak homorú, és az ezt követő keresztcsontunk elhelyezkedése ill.  billenése is fontos. Mindez a terhelés során létrejövő rázkódások csillapítását szolgálja.

Ám a 21. század életvitelének köszönhetően ezek a görbületek egyre inkább egyenesednek ki. Megváltozott a testtartásunk, melynek következtében a porckorongok nagy terhelésnek vannak kitéve. A sok ülés miatt derekunk egyenes. A hátizmaink gyengülnek, nem figyelünk a helyes tartásra, egyre nehezebb kihúzni magunkat. A vállaink előrecsapottak, megváltozik a fejtartásunk is.

A nyaki homorulatunk kiegyenesedik, tekintetünk lefelé szegeződését pedig szervezetünk egy előre helyezett fejtartással kompenzálja, melynek biccentését a tarkó izmainak folyamatos feszülésével éri el.

A gerincsérv tüneteit tekintve skálája széles: a panaszmentes állapottól egészen az elviselhetetlen fájdalomig húzódik. Ez megjelenhet egyrészt az érintett területen, másrészt gerincünktől távol.

A lesugárzó fájdalom mindig azt jelenti, hogy a gerincsérv eléri és nyomja valamely idegi képletet. A csigolyatestek és porckorongok mögötti csatornában fut a gerincvelő, melynek kompressziója kétoldali, a csigolyák között oldalt kilépő ideggyökök nyomása pedig egyoldali kisugárzó panaszokat okoz.

 A nyaki gerincsérv esetén a karokban, ágyéki szakaszon pedig a lábakban jelenhet meg bizsergés, zsibbadás, érzészavar, mozgászavar, reflexkiesés. A panaszokat és annak intenzitását az ideg nyomásának mértéke és ideje határozza meg

A gyulladás jele az állandó fájdalom, mely éjszaka is jelen van, alvászavart okoz, nem talál a páciens olyan testhelyzetet, amelyben ez mérséklődne. Ellenben a gyulladás nélküli állapottal, ahol a forgolódásra igaz felébred, de talál kényelmes pozíciót.

A gerincsérv megelőzése érdekében használjunk megfelelő széket/ülést

A gerincsérv kialakulásának vezető okai között sorolhatjuk fel a helytelen testtartást. Ide tartozik a rossz ülés, állás, vagy akár egy rosszul kivitelezett emelés.

Élettani görbületeink megtartása elsődleges a későbbi gerincpanaszok elkerülése szempontjából. Ez a kettős S alak: nyakunk homorú, hátunk domború, derekunk megint csak homorú, a keresztcsontunk pedig domború. Ebben a pozícióban, azaz nyugalmi helyzetben nincs semmilyen szöveti feszülés és plusz megterhelés, nyíróerő a gerinc szalagjain, ízületein, porckorongjain.

A csigolyák között lévő porckorongok követik azok mozgását. Ülés során a csigolyatestek elülső részei közelednek egymáshoz, a porckorong belső kocsonyás része hátracsúszik, nyomva a helyzet következtében amúgy is megnyúló külső rostos falat. Egy idő után ez a külső gyűrű elfárad és kiszakad, ezt nevezzük gerincsérvnek.

Az emberi gerinc mozgásra hivatott. Legnagyobb ellensége a statikus testhelyzet.

Ha ülő munkát kell végeznünk, a gerincünk és ízületeink védelme érdekében az egy, max két óránkénti pár perces felállás és átmozgatás javasolt, másrészt a helyes ülés. Ez utóbbihoz pedig elengedhetetlen a jó szék. Milyen is az?

Nézzük a főbb szempontokat és a helyes ülést. A talpak mindig érjenek le a talajra, a combok legyenek alátámasztva. A csípő sosem lehet alacsonyabban a térd síkjánál, mert az már a medencecsont billenését és a derék kiegyenesedését okozná. Tehát a szék magassága elengedhetetlen szempont.

A természetes, homorú ágyéki görbületet fenn kell tartanunk, amit leginkább egy hengerpárnával vagy egy ékpárnával érhetünk el. A derekunk megfelelő pozíciója nélkül gerincünk felsőbb szakaszait sem tudjuk jól beállítani. Fontos még a háttámla megléte. Nevéből adódóan ebbe kell megtámasztanunk hátunkat, hisz nem görnyedhetünk előre, mert azzal vállaink előre csapottak lesznek, mellizmunk berövidül és egy rossz fejtartást is hoz magával. Kell egy megfelelő kartámasz is a könyök támasztására megfelelő magasságban a nyak érdekében.

Számos konzervatív megoldási lehetőséget lehet találni az interneten, ha rákeresünk a gerincsérv kezelési lehetőségeire. Gyógyszerek, csodakrémek, akupunktúra, súlyfürdő, gyógyfürdő, hideg kezelés, meleg kezelés, köpölyözés, torna, infúzió, gyógytorna, mckenzie torna. Nehéz eligazodni ebben az útvesztőben.

Akut szakaszban, a gerincsérv probléma kialakulásakor, ha erős fájdalom és gyulladás áll fenn, ezek csökkentésére pár napig gyulladáscsökkentő szedése ajánlott. Kapszula vagy tabletta formában, de olykor ezt célzottan, intravénásan infúzióval adják be.

Mindezek tüneti terápiát jelentenek, azaz az okot nem szüntetik meg. A sérvesedett porckorong még mindig elmozdult állapotban van és nyom bizonyos szöveteket, idegi képleteket. Ezért jön szóba és elengedhetetlen kezelésében a gyógytorna. 

Azon belül is a McKenzie terápia, gerinctorna, manuálterápia.

A gerincsérv súlyos eseteiben műtétre kerülhet sor, de akinek erre lesz szüksége, az sem kerülheti el a gyógytornát. Ugyanúgy szükségessé válik a szakember által kontrollált torna, mert az izmokat vissza kell erősíteni, a mozgásokat minden irányba szabaddá tenni, és persze megtanulni a helyes ülést, állást, a gerinckímélő életmódot a kiújulás elkerülése végett.



13. Isiász gyógytorna

feltöltés alatt

14. Nyakfájdalom

Életünk során a legtöbben találkozunk a nyakfájdalommal. Az egy-két nap alatt múló elalvástól, a mindennapjainkat megkeserítő súlyos gerincsérv okozta fájdalmakig, a nyakfájás széles skálán mozoghat. Nézzük meg most részletesen, hogy mi minden okozhatja és mit tehet ellene.

A nyak egy rendkívül bonyolult testrész. Hét csigolya alkotja, ezek védik a gerincvelőt. A csigolyákat izmok, ínszalagok, erek és idegek veszik körül. A csigolyák egymáshoz kisízületekkel csatlakoznak, ezekben jön létre a mozgás: a fej előre-, hátra-, oldalhajtása és a forgatás.

Ahhoz, hogy fejünket minden irányba képesek legyünk mozgatni szükséges az ízületek és izmok tökéletes összjátéka. Ráadásul a nyaknak a fej súlyát is folymatosan tartania kell, ehhez erős és rugalmas izmokra van szükség. A csigolyatestek között találhatóak a porckorongok (discusok), ezeknek szerepe, hogy a gerincet érő ütődéseket elnyelje, csillapítsa.

A felsorolt anatómiai képletek elváltozásai mind mind okozhatják a nyakfájást.

Az izomegyensúly felborulása a legáltalánosabb: túlerőltetés, egyoldalú terhelés, huzat ártalom is okozhatja, hogy egyes izmok görcsössé válnak, megrövidülnek és máris jelentkezik a fájdalom.

Tartósan fennálló izomdiszbalance (mikor az izmok nem tudnak összhangban működni) már magával vonhatja más képletek túlterhelődését, az ízületek kopását, a porckorongok deformálódását. A nyak anatómiai sajátosságai miatt a nyaki gerinc alsó és felső szakaszán nem egyforma elváltozások jellemzőek. A felső csigolyáknál hamarabb kezdenek a kisízületek degenerálódni, az alsó szakaszon viszont inkább a porckorongok terhelődnek túl.

Az ezekből eredő fájdalom már sokkal makacsabb, sokszor igényel szakszerű kivizsgálást és speciális gyógymódot.

 A nyakfájdalomra jellemző, hogy eleinte csak átmeneti kellemetlenséget okoz. Erre szokták mondani, hogy elaludtam a nyakamat. Ilyenkor a nyakfájdalom nagy valószínűséggel az izmokból ered. Gyakori, hogy az ilyen típusú nyakfájás magától is rendeződik. Intő jel azonban, ha egyre gyakrabban jelentkezik, vagy ha már nem jön rendbe olyan könnyedén mint korábban, elhúzódnak a panaszok. Célszerű, már ilyenkor előre gondolni és megelőzni, hogy a gerinc egyéb részei is deformálódásnak induljanak.

A nyak rendszeres átmozgatása, az izmok rugalmasságának megőrzése kulcsfontosságú. Már megelőző jelleggel is érdemes lehet gyógytornászhoz fordulni.

Ha nem foglalkozunk a nyakfájdalom intő jeleivel, sajnos előfordul, hogy a nyakfájás állandósul. Mintha nehéz hátizsákot cipelnénk, görcsöl és feszül a csuklyás izmunk. Korlátozott lesz a nyak mozgásterjedelme. Azt vesszük észre, hogy tolatásnál már nem tudunk olyan könnyedén hátrafordulni. Reggelente időbe telik, mire kicsit bemozgatjuk magunkat.

Az elhúzódó nyakfájdalom mellé, különösen, ha nincsen kezelve, egyéb tünetek is társulhatnak. Ezek egyike a szédülés, szédülékenység.

Fontos tudni, hogy szédülésnek sok oka lehet. Származhat a belső fülben található egyensúlyszabályozó rendszer megbetegedéséből. Adódhat központi idegrendszeri problémából. Lehet szemészeti oka is. Ezek miatt nagyon fontos a szédülés szakorvosi kivizsgálása.

Gyakran kapcsolódik azonban a szédülés a nyakfájáshoz. Az erre a típusú szédülékenységre jellemző, hogy nem állandó, nem forgó jellegű. Inkább bizonytalanság érzéssel jár, egyensúlyzavarral, mintha húzna a fejünk.

Ahhoz, hogy magunkat egyensúlyban érezzük, több szerv összehangolt munkája szükséges. Fontos szerepük van az izmokban és a gerinc kisízületeiben található helyzetérzékelő receptorainak is. Ezek az idegvégződések közvetítenek információt a fej térbeli helyzetéről a központi idegrendszer felé.

Ha az izmok és a kisízületi tok rendellenes feszülnek, a proprioceptorok téves információt fognak közvetíteni. Azt mondják az agynak: nem vagyok egyensúlyban!

A nyakfájdalomhoz kapcsolódó szédülés gyakran egy-két bizonyos fejmozdulatra jelentkezik. Ellazult állapotban enyhül, vagy teljesen meg is szűnhet. A nyak mozgatása, különösen ha az fájdalommal jár, a szédüléses panaszokat is felerősítheti, viszont fordítva is igaz. A nyakfájás csillapodásával párhuzamosan a szédülés is elmúlhat.

Ahogy az előzményekből is kiderül, bármilyen típusú is a nyaki fájdalma, biztos, hogy a nyak gyógytornának kulcsfontosságú szerepe lesz a javulásban. Mozgásszervi panasz révén, mozgatás nélkül nem lesz gyógyulás.

A szakorvosi rendelőkben többségében csoportos gyógytornára van lehetőség. Ennek is megvan a létjogosultsága, enyhébb tünetek esetén elegendő lehet. Sokkal jobb hatásfokú azonban az egyéni gyógytorna. Nem is csoda, hiszen ilyenkor lehet a kezelés teljesen személyre szabott és rugalmasan követi az Ön aktuális állapotát.

Az esetek többségében 10 alkalom nyaki gyógytornára biztosan szükség van. Enyhébb, nem olyan régóta fennálló fájdalomnál előfordulhat, hogy már 2-3 kezelés is elmulasztja azt.

Megtanítom  és begyakoroljuk, hogy melyik feladatok a legjobbak az Ön nyakfájdalmára. Hogyan nyújtsa, erősítse nyak izmait, hogyan tudja növelni a gerinc mozgékonyságát. Alkalomról alkalomra fogja érezni a javulást.

A komolyabb tünetektől, mint például a szédülés vagy fejfájás nem fog tudni olyan gyorsan megszabadulni, sőt előfordul, hogy egy-egy jobb periódus után visszaesést is tapasztal majd, de kitartó munkával egyre jobb és jobb állapot érhető el.

A kitartó munka persze azt is jelenti, hogy sosem elég csak a nyak gyógytornára eljárni. Mindig fog kapni házi feladatot. Minden tapasztalat azt mutatja, hogy gyorsabban javul az, aki otthon is rendszeresen végzi a gyakorlatokat.

Általában egy adott számú (5-10-15) gyógytorna kezelés után elegendővé válik az otthoni gyakorlás. Fontos, hogy ezekkel akkor se hagyjunk fel, ha elmúltak panaszaink, hiszen ha nyak gyógytorna nélkül folytatjuk korábbi életünket, visszatérve a káros terhelésekhez, akkor előbb-utóbb újra jelentkeznek majd azok.

Gyógytornával viszont megelőzheti a visszaesést, illetve enyhébb fájdalmaknál azonnal tudni fogja majd, hogy mely, jól megtanult gyakorlatokhoz forduljon.


15. Lumbagó

feltöltés alatt

16.  Sarkanytyú, sarokkinővés

feltöltés alatt

17.    Spondylosis

feltöltés alatt

18.  Teniszkönyök

feltöltés alatt

19.    Térdfájdalom -  térdprotézis

Fáj a térde futáskor, guggoláskor vagy lépcsőzés közben? A térdfájás és térdsérülés nem ritka jelenség, előfordulása ugyanolyan gyakori, mint a gerinc eredetű fájdalmaknak, mint amilyen pl. a nyak- és a derékfájdalom. A térdfájdalom okainak feltárásához mindenképp javasolt egy szakembert felkeresni, aki a kezelésre is javaslatot tud tenni.
A fájdalom oka lehet izomeredetű, mint a húzódás vagy a rándulás, vagy csonteredetű, mint az ízületi gyulladás. Gyakori jelenség a mechanikus eredetű térdfájdalom is, pl. a futótérd szindróma.

A térdfájdalom fajtái

A térd anatómiai összetettsége miatt a fájdalomnak is sok megjelenési formája lehetséges.
A térdfájdalom oka mögött leggyakrabban az inak, izmok, fasciák feszessége, vagy súlyosabb esetben a meniscusok kopása áll, ritkábban előforduló, de összetetebb esetekben érdemes röntgenfelvétel is a pontos diagnózis felállításához.
A térdfájdalom több helyen is jelentkezhet:

Térdfájdalom a térd belső oldalán

Ez a fájdalom az oldalsó térdszalag húzódása, nyúlása vagy szakadása miatt jelentkezik.
A fájdalom általában pihentetésre csökken és nem túl erősen jelentkezik, viszont ajánlott odafigyelni a térdünkre sportoláskor vagy munkavégzéskor, nehogy gyulladás alakuljon ki az ízületben, bursában, ami fájdalommal és duzzanattal jár. A térdszalagok a térd csavarodása vagy egy ütés következtében nyúlnak meg, vagy szakadnak el, ami komoly fájdalommal jár. Ebben az esetben a térdet kimélni kell és amennyiben valóban trauma érte a térdet pl.: hirtelen csavaró mozdulat, sportbaleset, vongálódás-szakadás, akkor mihamarabb orvoshoz kell fordulni a problémával.

Ajánlott felkeresni gyógytornász szakembert, aki segít erősítő- ill. nyújtógyakorlatokkal megerősíteni a térd körüli izmokat, így a térd jóval stabilabbá és ellenállóbbá válhat.

Térdfájdalom a térd hajlítása közben

Ez a leggyakoribb tünet, ami a térdet alkotó különböző szövetekből (pl.porc, térdkalács, szalagok) eredhet, ezek differenciálásához azonban szakemberre van szükség, aki a megfelelő mozgásvizsgálatot és funkcionális teszteket képes elvégezni (ortopéd-szakorvos, traumatológus, mozgásrehabilitációs orvos illetve gyógytornász). Ha ilyen jellegű térdfájdalmunk van, mindenképpen keressünk fel egy szakorvost, aki segít kideríteni a fájdalom okát.

Térdfájdalom futás közben

A futás közbeni térdfájdalom leggyakoribb oka az ún. futótérd, ami a comb- és farizmok gyengeségéből és a rossz lábtartásból, helytelen futótechnikából adódik, ezért ebben az esetben is érdemes felkeresni egy gyógytornász szakembert, aki segít a megfelelő izmokat megerősíteni, a túlterhelt izmokat lelazítani és megtanítja a helyes futómozgást is. Mindezekkel elkerülhetjük a komolyabb térdsérülés kialakulását.

Térdfájdalom guggolás közben

A guggolás közben érzett térdfájdalom hasonló a hajlítás közbeni térdfájdalomra. Guggolás közben viszont még a testsúlyunkkal is megterheljük a térdünket.
A fájdalom lehet egészen intenzív is, ha az ízületben aktuálisan gyulladás is jelen van.
Előfordulhat, hogy guggolásból fel sem tudunk állni, mert a térdünk elakad a mozdulat közben. Ez utalhat a térdben lévő porcgyűrűk, meniscusok érintettségére is.
Hogy elkerüljük egy további komolyabb sérülés kockázatát vagy az esetleges gyulladás fokozódását, keressünk fel egy gyógytornászt, aki segít aki segít feltárni és megfelelően kezelni a térdfájdalmunk okát.

Térdfájdalom lépcsőn lefelé menet

A futótérd szindróma egyik gyakori tünete a lefelé haladás közbeni fájdalom, mivel ekkor plusz terhelés éri a térdet, úgy ami annak köszönhető, hogy ilyenkor a térdfeszítő izmok fékező üzemmódban intenzívebben működnek és hozzápréselik a térdkalácsot az ízülethez. A kor előrehaladtával vékonyodik a térd porcrétege, ami súlyos esetben a csontfelszínek egymáshoz érését, ezáltal a csonthártya provokálását eredményezheti. Erős fájdalmat és merevséget érezhet a páciens.

Térdfájdalom gyerekeknél, Schlatter-Osgood szindróma

Ez a fajta térdfájdalom növekedésben lévő kamaszoknál jelentkezik. A térd elülső részén, a térdkalács alatt egy diónyi duzzanat alakul ki, ami ütésre, nyomásra fáj. A duzzanat növekedhet, a fájdalom erősödhet, akadályozva a gyereket a mozgásban.
Pihentetést, sportolás szüneteltetését szokták javasolni, ezt viszont a gyerekek nehezen fogadják el. Gyógytornával viszont hatékonyan lehet enyhíteni a tüneteket és a gyerek így hamarabb visszatérhet az aktív életéhez.

A térdfájdalom kezelése

Ha nem fordulunk szakemberhez, térdfájdalmunk rosszabbodhat. Fájdalomcsillapításra enyhülhetnek a tünetek, de ha az okot nem találjuk meg és nem kezeljük, a fájdalom újra és újra vissza fog térni.
A térdfájdalom leghatékonyabb kezelése a személyre szabott gyógytorna.

20.  Vállfájdalom

feltöltés alatt
Készítsd el weboldaladat ingyen!